Wyróżnienie dla abp. Jędraszewskiego! Gala Nagrody im. Henryka Pobożnego



W sobotę 5 kwietnia 2025 r. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy odbyła się VI Gala Nagrody im. Henryka Pobożnego. Nagroda ta przyznawana jest. przez Bractwo Henryka Pobożnego od 2020 r. Jej ideą jest promowanie i nagradzanie osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka.
Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Żaryn, Halina Łabonarska, małżonkowie Angelika Korszyńska-Górny i Grzegorz Górny oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk. W tym roku wyróżnienie to otrzymał abp. Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.
Laudację na cześć laureata wygłosił prof. Wojciech Polak (UMK w Toruniu). Powiedział on: „Wręczamy dzisiaj nagrodę człowiekowi, który w krytycznej sytuacji broni chrześcijaństwa, wiary, cywilizacji łacińskiej, interesów Państwa Polskiego, dobra narodu i bliźnich. Tak jak Bolesław Chrobry i Henryk Pobożny, stoi on z otwartą przyłbicą naprzeciwko potoków kłamstwa, pogardy i nieczystych interesów. Stoi nie z mieczem, ale z modlitwą, prawdą i dobrym słowem”.
Po wygłoszeniu laudacji przez prof. Polaka została wręczona Metropolicie Krakowskiemu statuetka nagrody. Uczynili to Biskup Legnicki – Patron Honorowy Gali oraz prowadzący Galę Stanisław Andrzej Potycz – przewodniczący Kapituły Bractwa i Patrycja Tomczak – członek Bractwa.
Głównym punktem uroczystości był wykład laureata pt. „Polska – nie przedmurze, ale wyspa”. Arcybiskup mówił o roli Polski jako ostoi chrześcijańskich wartości w świecie pełnym wyzwań. Zwrócił też uwagę na 784. rocznicę bitwy pod Legnicą, która przypada 9 kwietnia i przykład księcia Henryka Pobożnego, który oddał życie w obronie wiary. Zauważył przy tym, że stanięcie w obronie ludu ciemiężonego przez Mongołów było dla księcia czynem wynikającym z Ewangelii i dodał, że podobnie stawali w obronie ludu i wiary król Jan III Sobieski w bitwie pod Wiedniem i Józef Piłsudski w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku. Plonem stanięcia do walki księcia Henryka było zarówno powstrzymanie dalszego pochodu Mongołów na zachód Europy, jak i danie przykładu kolejnym pokoleniom, że warto stawać do walki o dobrobyt poddanych, nawet jeżeli ceną za to jest śmierć. W dalszej części wykładu Arcybiskup zauważył, że od wieków Polska była nazywana „przedmurzem chrześcijaństwa”, ale dziś taki opis nie jest już adekwatny, bo: „Polska, z jej ciągle jeszcze wyraźną katolicką tożsamością, jawi się dużo bardziej jako wyspa, atakowana z równą mocą przez jej ideowych przeciwników zarówno od Wschodu, jak i od Zachodu”. A powołując się na Macieja z Miechowa (1457-1523), który w swoim dziele „Kronika Polaków” wyraził życzenie, żeby Polska: „sumiennie przestrzegała i zachowywała przykazania Pańskie” wyraził nadzieję, że Polacy w swym życiu osobistym i społecznym pozostaną wierni ponad tysiącletniej chrześcijańskiej tradycji narodu, z którego wyrastają.
Dopełnieniem uroczystości była informacja przewodniczącego Kapituły Bractwa o działalności Bractwa i koncert wokalny w wykonaniu sopranistki Magdaleny Buczkowskiej z Wrocławia (Teatr Scena Kamienica we Wrocławiu i Operetka Wrocławska).
Pod koniec Gali słowo do zebranych skierował Biskup Legnicki, który powiedział, że słowa abp. Jędraszewskiego są zachętą do podjęcia walki „mieczem słowa, ducha i modlitwy”. Wydarzenie zamknęło błogosławieństwo biorących w nim udział biskupów – oprócz laureata Nagrody i Biskupa Legnickiego udzielili go: Biskup Świdnicki Marek Mendyk, Biskup Pomocniczy Legnicki Piotr Wawrzynek i Biskup Senior Diecezji Legnickiej Stefan Cichy.
Głównym celem Bractwa, którego pełna nazwa brzmi Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego i Anny Śląskiej jest upowszechnianie wiedzy o jego patronach. Wspiera ono także działania zmierzające do wyniesienia Henryka Pobożnego na ołtarze, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w Diecezji Legnickiej w czerwcu 2021 roku.
Źródło: Materiały organizatora