Zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2019"
Muzeum Historii Polski, organizator 13. edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku, informuje, że zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń w I etapie Plebiscytu. Do końca maja jury wybierze finałową piętnastkę, po pięć projektów w każdej kategorii: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja i multimedia.
W drugim etapie GŁOSOWANIA: (1-30 czerwca) lista piętnastu laureatów - po 5 z każdej kategorii - zostanie umieszczona na stronie internetowej Plebiscytu whr.muzhp.pl i poprzez nią internauci wskażą swoje typy.
Jak co roku Plebiscyt zakończy uroczysta Gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników. W trakcie gali prezentowane będą krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ujawnione rezultaty głosowania i zwycięzcy we wspomnianych wcześniej kategoriach, a przedstawiciele organizatorów wręczą im efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza. Pozostali finaliści otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.
Plebiscyt cieszy się prestiżem i zainteresowaniem mediów. W tym roku zostało zgłoszonym blisko dwieście projektów, z kraju i zagranicy, z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie blisko 50 tys. internautów.
Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępne są:
prezentacja laureatów z poprzedniej edycji (TUTAJ)
Harmonogram:
do 15 maja 2020 − Jury wybierze po pięć projektów w każdej z kategorii
1-30 czerwca 2020 – głosowanie internetowe na wybrane projekty (II etap)
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.whr.muzhp.pl)
Partnerzy: historia.org.pl, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Darczyńca: Fundacja Orlen
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Telewizja Polska, TVP Historia, Sieci, wSieci Historii.