Autorzy 2023 - promocja!

Jarosław Kaczyński dla "wSieci"

opublikowano: 19 kwietnia 2016
Jarosław Kaczyński dla "wSieci"

Musimy jeszcze przyspieszyć - mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Są sukcesy, ale nic gorszego niż samozadowolenie nie może nas spotkać. Mówię wyraźnie: musimy iść do przodu, uruchamiać kolejne projekty. Pod koniec roku dokonamy podsumowania i oceny pracy rządu – mówi Jarosław Kaczyński. W nowym numerze tygodnika „wSieci” Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z prezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Jedną z często podnoszonych kwestii w debacie publicznej jest teza o wpływie Jarosława Kaczyńskiego na większość ośrodków decyzyjnych w polskiej polityce. Prezes Prawa i Sprawiedliwości odnosi się do takich sugestii dość jednoznacznie – Stwierdzenie o pełni władzy w moich rękach jest po prostu nieprawdziwe. Wiem, że panowie nie będą tego chcieli przyjąć, ale to jest sprawa dużo bardziej skomplikowana, niż się niektórym wydaje. Także z powodu, powiedziałbym, kulturowego. Pewne zachowania, pewne relacje, typowe dla poprzedniej ekipy są w naszym środowisku niemożliwe – mówi prezes PiS.

Jarosław Kaczyński nie wypiera się oczywiście wpływu na rząd. Przyznaje jednak, że nie ma w tym nic dziwnego: – (…) jest to wpływ normalny, typowy dla wpływów szefa partii rządzącej w państwach demokratycznych, zwłaszcza że wspólnie z bratem, śp. Lechem Kaczyńskim, tę partię zakładaliśmy. Ale cała ta teoria o naczelniku państwa jest śmiechu warta i wynika z niezrozumienia, czym różni się to środowisko, które współtworzymy, od tych środowisk, w których panują o wiele bardziej drastyczne relacje. Przecież wedle relacji prasowych pewien lider tego obozu, dziś dobrze znany w Europie, pozwalał sobie na wycieranie butów w rzuconą na ziemię marynarkę partyjnego kolegi. Jeśli to jest prawda, to dobrze oddaje charakter tamtego środowiska. U nas to byłoby niemożliwe – deklaruje szef Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk ocenia to, co zostało już zrealizowane i mówi o planach na przyszłość: – Są sukcesy, ale nic gorszego niż samozadowolenie nie może nas spotkać. Mówię jasno i wyraźnie: musimy iść do przodu, jeszcze przyśpieszyć, musimy uruchamiać kolejne projekty, musimy ruszyć jeszcze mocniej do przodu. Rząd musi być zwarty, musi myśleć wspólnymi celami. Te resortowe kłopoty, które — uczciwie mówiąc — są w rządzie, muszą zostać twardą ręką przełamane. Była teraz ostatnio narada w rządzie, która miała temu służyć.

Prezes PiS odnosi się też tego, jak oceniany jest polski rząd za granicą: — Spokojnie, to wszystko w rzeczywistości wygląda inaczej. Ale istotą sprawy jest coś zupełnie innego. Musimy sobie wszyscy odpowiedzieć na pytanie: czy w związku z tym, że leżymy w skrajnie niewygodnym miejscu w Europie i nie jesteśmy mocarstwem, mamy się zgodzić na status de facto kolonii, na to, że jesteśmy eksploatowani i nie jesteśmy podmiotowi? – mówi Jarosław Kaczyński.

Więcej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 18 kwietnia br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła