W nocy 22 na 23 września 2018 czciciele Świętego Ojca Pio zgromadzą się w kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium na Jasnej Górze.
Katyń - Ostatni świadek” odsłania kulisy jednej z najbardziej wstrząsających historii czasów II wojny światowej – ukrywanej przez lata prawdzie o zbrodni katyńskiej. Zainspirowany biografią jej naocznego świadka, Iwana Kriwoziercowa alias Michał Łoboda, próbuje dojść przyczyny przedwczesnej śmierci mężczyzny w podejrzanych okolicznościach w Wielkiej Brytanii w 1947 roku.
Czy można już mówić, że polska energetyka rzeczywiście nabiera nowego oblicza? Czy elektromobilność to faktycznie szansa i przyszłość dla polskiej gospodarki? Czy Polska faktycznie staje się bezpieczna w zakresie dostaw gazu? Czy energetyka atomowa ma w Polsce sens?
Już w ten weekend (18 i 19 sierpnia) PKP CARGO S.A. zaprasza do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce na XIV „Parowozjadę”. W tym roku w Paradzie Parowozów weźmie udział osiem pajazdów.
Huzarzy Śmierci – tę groźnie brzmiąca nazwę zna każdy mieszkaniec Kuligowa nad Bugiem w powiecie wołomińskim. To tutaj w 1920 roku, na nadbużańskich błoniach, huzarzy stoczyli potyczkę z bolszewikami. Co roku mieszkańcy świętują to wydarzenie widowiskową rekonstrukcją potyczki nad brzegiem i w nurcie rzeki. W tym roku uroczystości odbędą się w sobotę 18 sierpnia.
Narodowy Bank Polski uczestniczy w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prowadzony przez bank centralny rocznicowy projekt „My Polacy 1918–2018” honoruje wydarzenia sprzed 100 lat emisją wyjątkowych monet i banknotu kolekcjonerskiego. Niezwykłym uświetnieniem rocznicy jest widowisko muzyczne „Wolność we krwi”, na które NBP zaprasza 15 sierpnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W fabularyzowanych scenach, w otoczeniu specjalnie stworzonej scenografii wystąpią m.in. Radosław Pazura, Dominika Ostałowska, Kazimiera Utrata, Joanna Moro, Artur Chamski, Dariusz Kordek. Spektakl wzbogacą efekty dźwiękowe, projekcje wizualne i znane utwory muzyczne.
„Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”
(Winston Churchill o Dywizjonie 303 w jednym z najbardziej emocjonalnych przemówień w swojej karierze, w którym brytyjski premier podziękował lotnikom za powstrzymanie inwazji Hitlera)
Z inicjatywy Szwadronu Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych oraz Fundacji Niepodległości, w Hrubieszowie w dniach od 13 do 15 lipca 2018 r. odbędzie się IV Święto Strzelca Konnego.
Wydarzenie zostało objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Uwięzieni a niepokonani. Uciekali z obozów czy więzień, skąd często nikt przed nimi nawet nie próbował uciekać. Aby dotrzeć do tych, którzy czekali na ich powrót, potrafili przejść przez wrogie kraje tysiące kilometrów.
Forum Wizja Rozwoju to pierwsza edycja największego forum gospodarczego w Polsce północnej, które odbędzie się w Gdyni. W dniach 25 i 26 czerwca 2018 roku, strategiczne obszary dla rozwoju Polski, skupią przedstawicieli największych polskich podmiotów gospodarczych, właścicieli małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, a także założycieli startupów oraz innowatorów.
Marsze dla Życia i Rodziny przejdą w tym roku ulicami aż 150 polskich miast! Dniem kulminacyjnym będzie niedziela 10 czerwca. Tego dnia ulice Warszawy oraz kilkudziesięciu innych miejscowości zapełnią się ludźmi, dla których ochrona ludzkiego życia, małżeństwa i rodziny jest fundamentem i gwarancją pomyślności Polski. Marsze dla Życia i Rodziny są organizowane lub koordynowane przez Fundację Centrum Życia i Rodziny (CZiR).
To już czwarty rok, gdy na Ziemi Kłodzkiej spotykają się patrioci, którym leży na sercu dobro Polski. W szczególnym roku Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w dniu 8 czerwca, wysiądą oni na Przystanku Niepodległość w Dusznikach Zdroju, a ich główną bazą będzie Dworek Chopina. Tegoroczną edycję honorowym patronatem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
100 imprez na stulecie odzyskania niepodległości „Zrozumieć Niepodległą” to ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia organizowany we współpracy z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi i parafiami z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Obejmuje on cykl koncertów, spektakli i wydarzeń towarzyszących, które będą odbywały się w ramach międzynarodowych festiwali, m. in. na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w województwach świętokrzyskim, łódzkim, na południowym Mazowszu, Pomorzu, w Warszawie czy na Śląsku.
Wezmą w nim udział wybitni artyści z kraju i zagranicy.
Opowiada o losach młodych kobiet - ofiar przemilczanej zbrodni stalinowskiej z 1945 r. Spotkanie z autorką, które poprowadzi Stefan Truszczyński, zaplanowano na wtorek, 5 czerwca o godz. 18 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5, w ramach cyklu imprez „Maj na Foksal”.
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy zaprasza na obchody 73. Rocznicy uwolnienia więźniów z Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Mławie. Inscenizacja odbędzie się 2 czerwca o godz. 19:00 w Mławie przy ul. Reymonta 2. Po inscenizacji nastąpi symboliczne zapalenie zniczy pod siedzibą PUB.