Premier w "Sieci": Przed nami wyzwania
Wielowątkowy wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim na łamach nowego wydania tygodnika "Sieci".
Jestem zadowolony z wyników tego szczytu nie tylko dlatego, że to wielki sukces Polski, że będziemy mogli wykorzystać olbrzymią sumę pieniędzy, ale także dlatego, że Unia Europejska po tym maratonie lepiej rozumie, że wszyscy jedziemy na jednym wozie – mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z redaktorem Jackiem Karnowskim na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”.
Szef rządu przybliża kulisy negocjacji podczas ostatniego spotkania z unijnymi przywódcami. Zaznacza, że Polacy uzyskali bezprecedensową kwotę pieniędzy na rozwój kraju. Udało się osiągnąć najważniejsze cele, chociaż polityk nie kryje żalu w jednej kwestii. Nie podoba mu się postawa polskiej opozycji, która zachowywała się jak przeciwnicy Polski podczas dyplomatycznych dyskusji. Premier zauważa, że potrafi budować wielopłaszczyznowe koalicje między różnymi narodami.
− Mówimy jednym językiem z Węgrami czy Czechami, ale potrafimy też porozumieć się z Niemcami, Duńczykami czy Szwedami. Ze Szwedami i Duńczykami jesteśmy na antypodach w niektórych sprawach, ale bardzo blisko w innych.
Szczególna więź łączy naszych rodaków z Węgrami. Oba państwa mocno walczyły, aby Rada Europejska brała udział w procesie związanym z oceną praworządności. To się udało.
− W sprawie praworządności uzyskaliśmy najlepsze możliwe rozwiązania, jakie były do uzyskania w tych okolicznościach – ocenia Mateusz Morawiecki. Komentuje także zachowanie części europejskiego establishmentu, który próbuje wywyższać się ponad Viktora Orbana i głowę naszego rządu. − Są tacy, którzy chcieliby Polskę i Węgry ukąsić i znów traktować nie po partnersku, tylko jak uczniaków. To się nie udało, jesteśmy asertywni i skuteczni, stąd u niektórych zgrzytanie zębami − czytamy.
Premier ma bardzo konkretny plan, na co powinniśmy przeznaczyć przyznane przez Unię fundusze. Mówi o modernizacji państwa.
− Wciąż mamy wielką lukę infrastrukturalną: koleje, drogi, kolej metropolitalna, światłowody, CPK i wiele innych obszarów. To będzie bardzo ważny kierunek. Drugi kierunek to finansowanie nowoczesnej energetyki. Świat, kraje najlepiej rozwinięte, idą właśnie w tę stronę – wyjaśnia premier i próbuje także prognozować zmiany makroekonomiczne. − Kryzys gospodarczy, z którym zmaga się świat, dopiero się rozpoczyna. Jednoczesne uderzenie w popyt, podaż i płynność ma charakter bezprecedensowy. Nie do końca w Polsce zdajemy sobie sprawę ze zmian, które nadchodzą w gospodarce światowej. Do tej pory radziliśmy sobie z zagrożeniami bardzo dobrze, być może tak dobrze, że trochę nas to uśpiło. A teraz również możemy zaspać. Koronawirus też się jeszcze nie skończył – podsumowuje polityk. Wierzy jednak, że Polska może być innowacyjnym i sprawnie działającym państwem w trudnych czasach. − Marzy mi się Polska, w której obywatel załatwi wszystkie najważniejsze sprawy urzędowe, siedząc z kubkiem kawy przed komputerem.
Sporo miejsca Mateusz Morawiecki poświęca dalszym reformom, które planuje Zjednoczona Prawica. Uważa on, że rząd musi być otwarty na rozmowy, i tworzyć tak jak nazwał to prezydent Andrzej Duda… koalicję polskich spraw. (…) Zapraszamy wszystkich, którzy podzielają nasze wartości i naszą determinację w reformowaniu kraju. Dla dobra Polski jestem gotów współpracować z każdym, kto jest tym zainteresowany i podobnie definiuje strategiczne interesy naszego kraju – podkreśla szef rządu.
Zdaniem Mateusza Morawieckiego nadal sporo do zrobienia pozostało w kwestii regulacji polskich mediów. Należy według niego zerwać z dziedzictwem III RP w tym obszarze.
− Ogromna część polskiego społeczeństwa jest z jednej strony obrażana przez prominentnych przedstawicieli elity, nazywana „tłuszczą” czy „chamami”, a z drugiej nie ma adekwatnej do swojej skali reprezentacji medialnej. I to nie jest w porządku – czytamy na łamach „Sieci”.
Więcej na temat planów szefa polskiego rządu w najnowszym numerze „Sieci” dostępnym w sprzedaży od 3 sierpnia br., także w formie e-wydania na https://www.wsieciprawdy.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.
Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl i oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.