Autorzy 2023 - promocja!

"Sieci": Polacy, czy wy na to pozwolicie?!

opublikowano: 8 grudnia 2022
"Sieci": Polacy, czy wy na to pozwolicie?!
Sieci/Fratria

Ten, kto dyskredytuje św. Jana Pawła II, próbuje zdyskredytować pozytywny wizerunek Polski w innych narodach.

Ten, kto dyskredytuje św. Jana Pawła II, próbuje zdyskredytować pozytywny wizerunek Polski w innych narodach. Nie mam wątpliwości, że niektórzy autorzy tej kampanii właśnie tego chcą. Nie mogę jednak uwierzyć, że Polacy im na to pozwolą – pisze Goran Andrijanić w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Św. Jan Paweł II, papież Polak, jest osobą, która w sposób niezaprzeczalny zmieniła losy Europy. Wielki autorytet moralny, stojący zawsze po stronie uciśnionych i broniący wolności każdej jednostki szczególnie ważny jest dla narodu chorwackiego, o czym szczerze pisze Goran Andrijanić, publicysta tygodnika „Sieci”.

Św. Jan Paweł II był duchowym autorytetem i siłą, która od początku konfliktu w byłej Jugosławii przyczyniała się do pokoju między wszystkimi narodami, i to nie byle jakiego pokoju, ale opartego na sprawiedliwości i prawdzie. We wrześniu 1994 r., kiedy w Chorwacji toczyła się jeszcze wojna, do Zagrzebia przybywa papież. Celebruje mszę plenerową, na której zgromadziło się około miliona ludzi. To prawdopodobnie największe zgromadzenie w historii narodu chorwackiego. Kazanie wygłosił po chorwacku, stając się pierwszym papieżem w historii przemawiającym do Chorwatów w ich ojczystym języku. Wezwał wtedy naród, będący wówczas ofiarą serbskiej agresji, do chrześcijańskiego radykalizmu. Prosił nas wtedy, abyśmy pierwsi podali rękę do pojednania – wspomina Andrijanić.

Lawina ataków medialnych na św. Jana Pawła II ma pokazywać go jako ukrytego obrońcę pedofilii, co zostało już zdemaskowane przez kilku ważnych publicystów i teologów.

Wszyscy rozsądni analitycy stwierdzili, że nie da się ocenić ówczesnych działań papieża i jego współpracowników w walce z pedofilią według kryteriów, które obowiązują dzisiaj. Po prostu wiedza, jaką mamy dzisiaj o przestępstwach pedofilskich, o sposobach ich ukrywania, o samej naturze tej perwersji seksualnej, jest nieporównywalna z tym, co istniało za pontyfikatu św. Jana Pawła II, zwłaszcza w pierwszej jego części, kiedy skandale zaczęły się pojawiać. Tym, co zaskoczyło wszystkich, była nie tylko skala tych zbrodni, lecz także istnienie całych siatek wpływowych duchownych, którzy w niej uczestniczyli. Kolejną ważną obserwacją jest fakt, że św. Jan Paweł II był papieżem, który podjął pierwsze ważne kroki w walce z pedofilią. Jak zauważył Grzegorz Górny, Jan Paweł II był „pierwszym papieżem w historii, który wprowadził na szczeblu centralnym systemowy mechanizm zwalczania pedofilii”. Służył temu list apostolski „Sacramentorum sanctitatis tutela” z 2001 r., który stwierdzał, że przestępstwa pedofilskie należą do bezpośredniej kompetencji Kongregacji Nauki Wiary – wskazuje publicysta tygodnika „Sieci”.

Publicysta tygodnika „Sieci” zauważa, że Jan Paweł II był papieżem katolików na całym świecie i wszyscy bracia w wierze zobowiązani są do zachowania jego dziedzictwa. Wskazuje jednak, że Polacy, jako rodacy Wojtyły, powinni czuć się w tej kwestii szczególnie odpowiedzialni.

Być może nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale kampania mająca na celu przedstawienie św. Jana Pawła II jako „obrońcy pedofilów” prowadzona jest wyłącznie w Polsce. Kiedy rozmawiam o tym z teologami i intelektualistami z innych krajów, patrzą na mnie ze zdumieniem. Większość z nich postrzega św. Jana Pawła II i Benedykta XVI jako papieży, którzy uwrażliwili opinię publiczną na pedofilię w Kościele oraz zaczęli z nią walczyć. Faktem jest, że największe skandale ujawniono w czasie ich pontyfikatów. Ale czy papieże mogą wziąć odpowiedzialność za zbrodnie każdego z 400 tys. księży na świecie? Oczywiście, że nie. I dlatego stawiam pytanie: Polacy, czy pozwolicie im obrażać i dyskredytować naszego papieża? – pyta Andrijanić.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła