Autorzy 2023 - promocja!

„Sieci”: Watykan po śmierci Benedykta XVI

opublikowano: 25 stycznia 2023
„Sieci”: Watykan po śmierci Benedykta XVI

Okoliczności pogrzebu papieża seniora i pośmiertnego przesłania kard. George’a Pella postawiły w centrum uwagi przyszłość pontyfikatu Franciszka

Grzegorz Górny na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” zwraca uwagę na fakt, że… pogrzeb Benedykta XVI miał dziwny przebieg. W Watykanie nie ogłoszono oficjalnej żałoby. Nie biły dzwony, nie opuszczono flag do połowy masztu.

Jak czytamy w artykule Górnego,Stolica Apostolska miała ogłosić, że w uroczystości wezmą udział tylko dwie oficjalne delegacje państwowe – włoska i niemiecka: Spowodowało to zdecydowane protesty władz kilku krajów […]. Pod wpływem tej presji Watykan zmienił zdanie […]. Homilia pogrzebowa Franciszka brzmiała tak, jakby nie miał nic do powiedzenia o zmarłym. Było to zwykłe rozważanie biblijne […], a imię papieża seniora w całym siedmiominutowym kazaniu padło tylko raz.

Górny przybliża na łamach „Sieci” również reakcję byłego prezydenta Czech Václava Klausa, który przyznał, że… jego zdaniem Benedyktowi XVI nie oddano podczas pochówku należytej chwały.[…] „Czyżby to było możliwe, by dzisiejszy Watykan go nie lubił? A może nie tylko Watykan, ale dzisiejszy Kościół katolicki, który w przeciwieństwie do papieża Benedykta nie chce dziś przeciwstawiać się światu, choć jest to tak sprzeczne z 1000-letnim nauczaniem Kościoła? Czy papież Benedykt (i postpapież Benedykt) nie jest wyrzutem nieczystego sumienia dzisiejszego Kościoła?”.

Górny przybliża także obraz pontyfikatu papieża Franciszka. Wspomina o zmarłym 5 dni po pogrzebie Benedykta XVI kard. George’u Pellu: Był to najwyższy rangą duchowny katolicki na świecie fałszywie oskarżony i niesłusznie skazany za rzekome molestowanie nieletnich. Spędził 13 miesięcy w więzieniu, zanim Sąd Najwyższy Australii oczyścił go ze wszystkich zarzutów, uznając, że purpurat jest niewinny. Już wcześniej dostojnik dał się poznać jako nieugięty obrońca katolickiej doktryny przed heretyckimi ideami […]. Po śmierci jego głos w tej kwestii zabrzmiał jednak jeszcze donośniej niż za życia. Wszystko za sprawą dwóch napisanych przez niego tekstów […]. Pierwszy ukazał się na łamach brytyjskiego tygodnika „The Spectator”. Autor wyjaśnia, że esej Pella był… poświęcony zwołanemu przez Franciszka synodowi o synodalności, który zamienił się zdaniem australijskiego dostojnika w toksyczny koszmar […]. Kard. Pell skrytykował też mianowanie przez Franciszka relatorem generalnym synodu kard. Jeana-Claude’a Hollericha, który domaga się zmiany nauki moralnej Kościoła […]. Zdaniem kard. Pella synody powinny być sługami i obrońcami tradycji apostolskiej na temat wiary i moralności, a nie rościć sobie prawo do władzy nad nauką katolicką.

Górny zaznacza, że… w cytowanym eseju George’a Pella nie znalazło się ani jedno słowo bezpośredniej krytyki pod adresem Franciszka. Jednak wskazuje też, iż… wpływowy watykanista Sandro Magister ujawnił, że za anonimowym memorandum podpisanym pseudonimem Demos i krążącym wiosną 2022 r. wśród duchownych w Rzymie stał nie kto inny jak właśnie kard. Pell. Wspomniany tekst to miażdżąca krytyka obecnego pontyfikatu, nazwanego wprost katastrofą dla Kościoła […]. W końcowej części memorandum Demos wylicza wyzwania, przed którymi będzie musiał stanąć następny papież, by posprzątać bałagan pozostawiony po Franciszku.

W podsumowaniu publicysta stwierdza: Oba teksty i ich medialna recepcja wskazują, że w Kościele dojrzewa świadomość, iż wchodzimy w schyłkową fazę obecnego pontyfikatu i przed pewnymi pytaniami nie da się już dłużej uciec.

Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła