Autorzy 2023 - promocja!

Świetlik: Lech Kaczyński miał rację co do Putina

opublikowano: 8 lipca 2014
Świetlik: Lech Kaczyński miał rację co do Putina lupa lupa
fot. wPolityce.pl

Zapis czatu z Wiktorem Świetlikiem

Skąd bierze się bierność Polaków w obliczu kolejnych, coraz poważniejszych afer? Dlaczego nie stać nas na otwarty bunt?

Ciekawe pytanie, w Polakach nie ma dziś potencjału buntu i takiego oczywistego odruchu "wkurzenia", jaki był na przykład w Węgrach. To apatia.

Zadziwiające, że naród rokoszan, powstańców i konspiratorów zamienia się w bezwolną pulpę. Czyż to nie media - do niedawna zupełnie jednostronne - odpowiadają za taki stan rzeczy?

Też, ale nie tylko, to rozczarowanie kolejnymi ekipami, a poza tym zza londyńskiego zlewu trudno się buntować.

Co spowodowało, że Polska dała się wykluczyć z rozmów międzynarodowych o konflikcie Ukraina-Rosja. Jest to wg mnie bardzo poważny błąd dyplomacji Sikorskiego?

Brak wizji polityki wschodniej, bo okazuje się, że potencjał ku temu jaki taki mamy. Zachód w sprawach Ukrainy bardziej chce nas często słuchać niż my chcemy mówić. Przynajmniej prasa. Ale nie oszukujmy się, to nie my decydujemy...

Jaka powinna być polityka w stosunku do Rosji? Wobec pewnego rozchwiania postawy wobec Rosji staliśmy się niewiarygodni. Czy wolta obecnego rządu była słuszna, czy raczej wynikała z rachunku zysków i strat dla partii rządzącej?

Wynikała z tego, że inaczej się nie dało. Jeśli chodzi o Putina, to historia dowiodła, że Lech Kaczyński miał rację.

Witam, jak Pan sądzi dlaczego przeciętny Polak woli żyć na skraju ubóstwa z Tuskiem niż upomnieć się o swoje i nie daj Boże zostać nazwanym "moherowym beretem" ?

Jest całkiem sporo Polaków, którzy i moherem się chwalą.

Czy Tusk odzyska platoniczną miłość mediów?

Oj platoniczna to ona nie jest, wystarczy przejrzeć gdzie idą ogłoszenia z sektora państwowego i wcale jej jeszcze tak bardzo nie stracił.

Naprawdę pochwala Pan plany wstąpienia jakiegoś młodego i zdolnego człowieka w szeregi tak zdegenerowanej służby, jaką jest policja?!? P.s. Po co Panu śrut?

Spokojnie, strzelam na działce tylko do puszek i tarczy (nie jest ona niczyim zdjęciem), bo mnie to relaksuje. Ja właśnie nie byłem zachwycony jego planem, bo wcześniej chciał być dziennikarzem. Niemniej bardzo dobrze by było gdyby do policji szli młodzi ludzie z powołania, a nie dla emerytury po 15 latach. Patologie nie oznaczają, że należy rozgonić policję.

Czy etyczne jest tworzenie wizerunku osoby, która już zmarła ( Michael Jackson, po śmierci ma swoje ciało, koncertuje i wydaje nowe płyty)?

Nie ma swojego ciała i to nie on koncertuje Mogę to sobie wyobrazić jaki żart, czy jednorazowy zgryw, generalnie mi się nie podoba, no chyba, ze ktoś pozwoli w testamencie.

 

Co pan myśli na temat pana Romana Giertycha? Chciał się procesować o zniesławienie , a teraz też jest zamieszany w „Aferę Taśmową”.

No i dalej chce się procesować. Wzrost wprost proporcjonalny do poziomu bufonady.

Szanowny Panie Wiktorze, na wstępie chciałbym wyrazić swój podziw dla Pana. Jest Pan człowiekiem o stalowych nerwach, ja nie byłbym w stanie prowadzić dyskusji z Szumlewiczem w "Ja panu nie przerywałem". Czy Pan Szumlewicz poza kamerami i błyskiem fleszy jest nadal takim ignorantem ?

Dziękuję. To nie we wszystkich sprawach ignorant, są takie w których ma sporą wiedzę, ale jest przykładem do czego doprowadza dogmatyzm.

Afera podsłuchowa trwa, jednak rząd trzyma sie mocno, do tej pory nie nastąpiły dymisje i nic nie wskazuje żeby miało to ulec zmianie.
Czy uważa Pan, że to juz koniec afery i jak zwykle rozeszło sie po kościach ekipie rządzącej czy jednak spowoduje to jakieś głębsze roszady i skutki ( poza spadkiem poparcia)?

Myślę, że poparcie PO spadnie jeszcze trochę do poziomu naprawdę elektoratu, którego już nic nie ruszy, żadna afera. Przynajmniej dopóki medialne elity się nie odwrócą od PO.

Witam, czy Pana zdaniem Donald Tusk poda się do dymisji jeszcze w tym roku?

Obstawiałbym, że nie, ale z prognozami jak z wróżeniem z fusów, bo kto wie, kto co jeszcze nagrał?

Jak ocenia Pan obecne działania ze strony ruchu Narodowego.?! I Pytanie nr 2.. czy Pańskim zdaniem cała prawica powinna zacząć się jednoczyć. nawet ta skrajna vide RN..

A są jakieś? A mówiąc poważnie, to chyba kampania wyborcza pokazała na co stać obecny RN i nie było to imponujące. 2. Sądzę, że w dużej formacji prawicowej powinno być miejsce na różne nurty, ale radykalne różnice np. w kwestii modelu europejskiego mogłyby sprawić, ze taki twór byłby egzotyczny. Choć np. Gowin wypowiada się z sympatią o narodowcach, szczególnie o swoim synu :).

Wynik wyborczy ruchu Narodowego w kampanii do Parlamentu Europejskiego to skutek świadomego demonizowania tej formacji, przez liberalną i lewicową cześć naszej sceny politycznej, czyt. faszyści. W przedmiocie zaś ruchów trzeba przyznać obiektywnie, że to ich członkowie obecnie biorą na siebie cały ciężar walki. Niestety wobec braku grupy w parlamencie mogą to czynić tylko na ulicach. Ps. Także jestem zdania, że RN powinien podpiąć się pod lidera prawicy i jako swoista straż przyboczna w tenże sposób uzyskać poparcie na poziomie 5 %, co jest realne.

JKM też był demonizowany. RN nie ma liderów, i ma tylko jedno- Marsz Niepodległości… Przepraszam, JKM sam się zdemonizował.

Nie pierwszy raz zauważyłam, że Pan będąc zapraszanym do elektronicznych środków przekazu, przyjmuje postawę polemisty bojącego się zająć twardego stanowiska, bo to może być źle odebrane przez wiodące media. Lepiej się nie narażać. Ostatnie takie pańskie zachowanie miało miejsce 26.06. br. Brał Pan udział w porannym programie III polskiego radia. Gdy prowadzący go dziennikarzy zaczął wmawiać słuchaczom, że Tusk przejął inicjatywę, bo wystąpieniem w Sejmie 25.06. br w którym odniósł się do afery taśmowej świetnie się wybronił twierdzeniem, że nie był to zamach na PO, ale na Polskę. Pan zamiast wypunktować miałkości jego wypowiedzi z tezą prowadzącego się zgodził, a tym samym przyłączył się do sfory broniącej PO i Tuska. Niech mi Pan odpowie na następujące pytanie: Jak PiS ma zyskiwać nowych zwolenników skoro prawicowy dziennikarz, za jakiego chce Pan uchodzić przyłącza się do chóru manipulatorów opinią społeczną.

Nie zgadzam się. Niestety Pani mnie nie zrozumiała albo nie słuchała do końca. W programach po tym przemówieniu mówiłem o sprawności Tuska w ratowaniu wizerunku, także poprzez manipulację, ale też o słabości merytorycznej obrony. Zapewniam panią, że zachowanie swojej rzetelnej opinii nie jest manipulacją, wręcz przeciwnie. Także w niektórych sprawach jeśli ona jest krytyczna i wobec PiS czy innej prawicy. Poza tym na samym chwalstwie nigdy jeszcze żadnego dobrego projektu politycznego nie zbudowano.

Kiedy będzie u was jakiś tekst o współczesności Polaków na Kresach? Czy boicie się o tym pisać bo musicie za wszelką cenę wspierać Lietuvę przeciw Rosji kosztem Polaków na Litwie?

To pytanie raczej do naczelnego, ale chyba były teksty o Polakach na Kresach we „wSieci”. Nie widzę sprzeczności między wspieraniem niepodległości L. w imię interesów Polaków w Polsce z równoczesnym uwzględnieniem i upominaniem się o prawa tamtejszych Polaków.

Proszę powiedzieć, co Pan sądzi o Kongresie Nowej Prawicy - czy mają realną szansę na wejście do parlamentu polskiego, czy (tak jak sądzą ich przeciwnicy) to tylko chwilowy skok poparcia i w przyszłych wyborach nie przekroczą progu wyborczego?

Do Sejmu mają szanse wejść, bo sukces w wyborach do PE mógł ich jeszcze podpompować. Ale nie wierzę w ich zdolności koalicyjne, a część może po prostu JKM zdradzić na rzecz innych formacji jak będzie taka potrzeba.

Jak Pan wytrzymuje to kopanie sie z koniem Szumlewiczem?

Najgorzej to znoszę, że wszyscy mnie pytają o Szumlewicza : )

Ulubiona książka wszech czasów?

Pisarz- Philip Dick, ale książką to jednak „Bracia Karamazow”. No i „Ziemia Obiecana”

A jakie ma pan zdanie na temat informacji Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moon, że Ukraina nie zastosowała się do przepisu mówiącego o 20letnim terminie zgłoszenia granic i co za tym idzie ten termin minął i nie ma takiego państwa?

I tragiczna i zabawna, oczywiście wypowiedź. Czy jakby się okazało, że władze PRL czegoś tam nie dopilnowały w sprawie granic zachodnich???

Pijąc dzisiaj wieczorną kawę (jeszcze trochę programowania przede mną) nasunęło mi się pytanie. Jak to jest z wiadomościami z Ukrainy? Długo już to śledzę i nie widzę żadnego reportera, który z Ukrainy by nadawał (albo chociaż nagranie z jego udziałem, chodzi o wschód tego państwa), jeśli są to którzy i skąd biorą informacje?

To generalny problem, że Polska ma dziś bardzo mało reporterów zagranicznych. Ma to fatalne skutki, niedawno mieliśmy konferencję w SDP na ten temat. Jest też coraz mniej takich specjalistów od jednego kraju (jak np. Piotr Cywiński)

Kto wygra mundial ?

Niemcy pewnie, choć chciałbym by Argentyna. Ale kibic ze mnie taki jak z koziej...

 

Starałem się Wszystkim odpowiedzieć, dziękuję i zapraszam na łamy wSieci. WS 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła