Autorzy 2023 - promocja!

"wSieci": Co nie gra w „kaście sędziowskiej”?

opublikowano: 4 października 2016
"wSieci": Co nie gra w „kaście sędziowskiej”?

Krzysztof Feusette i Wojciech Biedroń o chorobie jaka trawi wymiar sprawiedliwości.

W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Krzysztof Feusette komentuje wywiad „Gazety Wyborczej” z Andrzejem Rzeplińskim, a Wojciech Biedroń wyjaśnia chorobę jaka trawi polską judykaturę.

Po lekturze wywiadu z prezesem TK, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej” nie sposób się nie uśmiechnąć... choć prawdę mówiąc będzie to raczej śmiech przez łzy zważywszy na to, że Andrzej Rzepliński nie jest z zawodu komikiem, a sędzią. I to nie byle jakim. W swoim artykule Krzysztof Feusette przytacza najlepsze wypowiedzi i wydarzenia, którymi z „GW” dzieli się Rzepliński.

Już sama sesja fotograficzna — z marynarką niedbale rzuconą na ramię, na środku plaży z opalającymi się ludźmi — dowodzi, że całość ma po prostu ocieplić wizerunek prezesa. Uczynić go bardziej ludzkim. Stąd jego słowa tak przystające do powagi Trybunału, jak »gówno«, »Rusek« czy »te łebki tutaj« (o obecnej władzy w Polsce) ” – zauważa dziennikarz „wSieci”.

Sędzia wspomina też swoje studenckie czasy, kiedy studiował prawo bo „tam najtrudniej się dostać”. Najbardziej w pamięć zapadł mu oczywiście rok 1968.

W 1968 r. panicznie bał się iść na protesty studenckie, ale poszedł. Kiedy wspólnie z kolegą nagle dostrzegli dwóch mężczyzn biegnących w ich stronę, »poczuł naprawdę ogromny strach. Taki wręcz biologiczny«. Że go »stłuką«” – cytuje publicysta tygodnika.

Poza przygodami sędziego z czasów studenckich z artykułu dowiemy się także co przytrafiło mu się na Hawajach, a także nieco o jego fascynacji kulturą Indian. Feusette nie mógł oczywiście pominąć bardziej poważnych i aktualnych tematów poruszonych przez „GW”: „Obecna awantura o TK, rozpętana oczywiście przez PiS, bardzo mu ciąży, gdyż przychodząc tam, »się samoograniczył«. Oczywiście sądownictwo należy reformować. Ale wspólnie z sędziami. »No i ten proces zmiany w naturalny sposób cały czas się dzieje«”.

Jak to tak naprawdę jest z procesem zmian w sądownictwie dowiadujemy się z tekstu Wojciecha Bieronia. Dziennikarz przypomina „dokonania” wymiaru sprawiedliwości z okresu PRL i to jak przebiegało rozliczanie jego funkcjonariuszy w wolnej Polsce.

Tylko jeden sędzia został więc wydalony ze służby sędziowskiej! Za co? Za to, że w 1985 r. wymierzył karę trzech lat więzienia m.in. dla Adama Michnika w słynnym procesie gdańskim” – ujawnia publicysta.

W artykule znajdziemy również informacje o standardach jakie panowały wśród sędziów minionej epoki oraz o tym dlaczego w dalszym ciągu mamy z nimi do czynienia po tylu latach. Biedroń wyjaśnia również jak działa mechanizm wzajemnej ochrony w środowisku sędziowskim oraz tłumaczy dlaczego pomimo upływu lat tak niewiele się zmienia

Ostateczny cios koncepcji lustracji i rozliczenia środowiska sędziowskiego w Polsce zadał prof. Andrzej Rzepliński oraz kierowany przez niego Trybunał Konstytucyjny. Wyrokiem TK z marca ub.r. właściwie zablokował proces lustracyjny” – kwituje dziennikarz tygodnika „wSieci”. 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła